Учреждение "Редакция газеты "Iўеўскі край"

 

“Людзям працы – гонар і пашана!”

Главное / Суббота, 17 ноября 2018 18:20 / Прочитано: 1258

Цырымонія ўручэння прэмій пераможцам спаборніцтва па ўборцы ўраджаю 2018 года “Людзям працы – гонар і пашана!” прайшла на “Дажынках-2018”

“Людзям працы – гонар і пашана!” прайшла на “Дажынках-2018”.

У фае ДУК “Іўеўскі цэнтр культуры і вольнага часу”гучыць інструментальная  музыка ў выкананні народнага эстрадна-інструментальнага ансамбля “Фестываль” Палаца культуры горада Ліды (маст. кіраўнік – Таццяна Шух).

Удзельнікі свята праходзяць у ДУК “Іўеўскі цэнтр культуры і вольнага часу”. Кіраўніцтва вобласці і пачэсныя госці аглядаюць выстаўку-прэзентацыю прамысловага патэнцыялу прадпрыемстваў Іўеўскага раёна. Дэлегацыі размяшчаюцца ў глядзельнай зале.

Занавес адкрываецца! Гучыць песня “Добры дзень!”, якую выконвае народны харавы калектыў “Верас” Гродзенскага дзяржаўнага каледжа мастацтваў, маст. кіраўнік – Сяргей Беражноў.

На ўрачыстай цырымоніі ўшанавання  пераможцаў спаборніцтва па ўборцы ўраджаю 2018 года “Людзям працы – гонар і пашана!” сабраліся лепшыя прадстаунікі  агракомплексу Гродзеншчыны.

З тых часоў, як існуе чалавецтва, людзі апрацоўваюць зямлю, гадуюць жывёлу, зберагаюць дары садоў і агародаў, ствараюць смачныя прадукты.

І фестываль-кірмаш “Дажынкі” на Іўеўскай зямлі – вянец руплівай, самаадданай працы тысяч людзей, простых, сціплых, нястомных.

Сотні людзей зрабілі ўсе магчымае, каб гэты дзень стаў сапраўдным святам – з вішаваннямі, кветкамі, падарункамі, песнямі, святам, якое заслужыў працаўнік сельскай гаспадаркі.

Са святам, людзі працы!

Для віншавання і ўшанавання пераможцаў спаборніцтва на сцэне старшыня Гродзенскага абласнога выканаўчага камітэта УЛАДЗІМІР ВАСІЛЬЕВІЧ КРАЎЦОЎ.

Ён павіншаваў са святам усіх працаўнікоў Гродзеншчыны, адзначыў поспехі вобласці ў розных галінах сельскай гаспадаркі. Губернатар уручыў узнагароды лепшым працаўнікам.

За дасягненне высокіх паказчыкаў па выніках абласнога спаборніцтва на ўборцы ўраджаю збожжавых і зернебабовых раслін у 2018 годзе сярод  раёнаў вобласці пераможцай стаў ГРОДЗЕНСКІ РАЁН.

ЯН ЯНАВІЧ ВАСІЛЕЎСКІ -  старшыня Гродзенскага райвыканкама; ГЕНАДЗЬ ТАДЭВУШАВІЧ АКСАМІТ - першы намеснік старшыні - начальнік упраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Гродзенскага райвыканкама.

Другое места заняў КАРЭЛІЦКІ РАЁН:

ВІКТАР ЛЕАНІДАВІЧ ШАЙБАК - старшыня Карэліцкага райвыканкама; АНАТОЛЬ МІКАЛАЕВІЧ КАРШУН - першы намеснік старшыні - начальнік упраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Карэліцкага райвыканкама.

Трэцяе места - БЕРАСТАВІЦКІ РАЁН:

АНТОН СТАНІСЛАВАВІЧ КУЛІСЕВІЧ, старшыня Бераставіцкага райвыканкама; АЛЯКСАНДР ВАСІЛЬЕВІЧ КУРЫЛА, першы намеснік старшыні - начальнік упраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання першы намеснік старшыні - начальнік упраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Бераставіцкага райвыканкама.

За дасягненне высокіх паказчыкаў на загатоўцы травяных кармоў у 2018 годзе сярод  раёнаў:

І месца атрымаў ШЧУЧЫНСКІ РАЁН,

СЯРГЕЙ ВАСІЛЬЕВІЧ ЛОЖАЧНІК - старшыня Шчучынскага райвыканкама; ВОЛЬГА АНАТОЛЬЕЎНА НАРОЙЧЫК - выконваючая абавязкі начальніка ўпраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Шчучынскага райвыканкама;

ІІ месца - КАРЭЛІЦКІ РАЁН:

ВІКТАР ЛЕАНІДАВІЧ ШАЙБАК - старшыня Карэліцкага райвыканкама; АНАТОЛЬ МІКАЛАЕВІЧ КОРШУН - першы намеснік старшыні - начальнік упраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Карэліцкага райвыканкама;

ІІІ месца - СМАРГОНСКІ РАЁН:

ГЕНАДЗЬ ВАСІЛЬЕВІЧ ХАРУЖЫК - старшыня Смаргонскага райвыканкама; СЯРГЕЙ ТАДЭВУШАВІЧ МЕДЗВЕЦКАС - першы намеснік старшыні - начальнік упраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Смаргонскага райвыканкама.

Па выніках абласнога спаборніцтва сярод раёнаў за дасягненне высокіх паказчыкаў у развіцці галіны жывёлагадоўлі сярод раёнаў:

І месца прысуджана ГРОДЗЕНСКАМУ РАЁНУ.

ІІ месца - КАРЭЛІЦКІ РАЁН.

ІІІ месца - ВАЎКАВЫСКІ РАЁН:

МІХАІЛ МІХАЙЛАВІЧ СІЦЬКО, старшыня Ваўкавыскага райвыканкама; ДЗМІТРЫЙ ІВАНАВІЧ ЗАХАРЧУК, першы намеснік старшыні - начальнік упраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Ваўкавыскага райвыканкама.

У сувязі з прафесійным святам лепшыя работнікі сельскай гаспадаркі і пераапрацоўчай прамысловасці ўзнагароджваюцца Ганаровымі граматамі Гродзенскага абласнога выканаўчага камітэта. Узнагароды атрымалі:

ІВАН ГЕНРЫХАВІЧ АЛІТОЙЦЬ - вадзіцель грузавога аўтамабіля прадпрыемства «Гервяты" Астравецкага раёна;

НАТАЛЛЯ ІВАНАЎНА АРОДЗЬ -  загадчык аддзела матэрыяльна-тэхнічнага забеспячэння і лізінгавых аперацый адкрытага акцыянернага таварыства «Кіруючая кампанія холдынгу «ГродноОблсельхозтехника»;

ЮРЫЙ АДАМОВІЧ БРУЙ - майстар вытворчага ўчастка мяса-тлушчавага цэха Ваўкавыскага мясакамбіната;

ТАМАРА УЛАДЗІМІРАЎНА ГАНІСЕЎСКАЯ - майстар вытворчага ўчастка натуральнамалочнага цэха Ваўкавыскага адкрытага акцыянернага таварыства «Беллакт»;

СВЯТЛАНА АЛЯКСАНДРАЎНА ДЗЯНІШЧЫК - аператар працэсу перапрацоўкі збожжа камбікормавага комплексу адкрытага акцыянернага таварыства "Агракамбінат "Скідзельскі";

СВЯТЛАНА УЛАДЗІМІРАЎНА ЗАМАНЫ - намеснік галоўнага бухгалтара адкрытага акцыянернага таварыства «Гроднахлебпрам»;

МІХАІЛ МІХАЙЛАВІЧ ЛУЧКО - трактарыст-машыніст прадпрыемства «Птушкафабрыка« Чырвонаармейская »Карэліцкага раёна;

ФЁДАР МІКАЛАЕВІЧ ЛЯВОНАЎ - прарэктар па выхаваўчай рабоце  Гродзенскага дзяржаўнага аграрнага універсітэта;

ІРЫНА УЛАДЗІМІРАЎНА МАРУК - заатэхнік-селекцыянер прадпрыемства "Хвінявічы" Дзятлаўскага раёна;

МАРЫЯ ЮЗЕФОВНА МІЛАШЭЎСКАЯ - загадчык цэхам адкорму свінагадоўчага комплексу «Рымутевцы» прадпрыемства“Варанецкі” Бераставіцкага раёна;

ГЕНРЫХ ВАЛЯР'ЯНАВІЧ МЫСЛІВЕЦ - кіраўнік сялянскай (фермерскай) гаспадаркі “Гарызонт” Мастоўскага раёна»;

НАТАЛЛЯ УЛАДЗІМІРАЎНА РУСАК - галоўны бухгалтар філіяла «Нязбодзічы» Ваўкавыскага мясакамбіната;

САФІЯ ІВАНАЎНА РЫЗВАНОВІЧ - начальнік вытворчасці Ашмянскага мясакамбіната;

АЛЯКСАНДР АЛЯКСАНДРАВІЧ СЛІНЬКО - дырэктар даччынага унітарнага Навагрудскага прадпрыемства меліярацыйных сістэм;

АНДРЭЙ ІОСІФАВІЧ СЕРБІН - начальнік упраўлення прагназавання, аналізу, інвестыцый і знешнеэканамічнай дзейнасці камітэта па сельскай гаспадарцы і харчаванню Гродзенскага аблвыканкама;

ВАЛЯНЦІН ЯНАВІЧ ФІРЫНОВІЧ - аграном сыравіннага аддзела Скідзельскага цукровага камбіната;

АЛЯКСАНДР МІКАЛАЕВІЧ ШЫШКО -  старшыня СВК “Азёры Гродзенскага раёна” Гродзенскага раёна;

ЯДЗВІГА КАЗІМІРАЎНА ШОКА - начальнік свінагадоўчага таварнага комплексу «Юбілейны» вытворчага кааператыва імя В.І.КРАМКО Гродзенскага раёна;

УЛАДЗІМІР УЛАДЗІМІРАВІЧ ЮЧА - дырэктар прадпрыемства "Галынка" Зэльвенскага раёна.

Заслужаны калектыў Рэспублікі Беларусь Дзяржаўны акадэмічны ансамбль танца Беларусі, мастацкі кіраўнік – народны артыст Беларусі Валянцін Уладіміравіч Дудкевіч прывітаў узнагароджаных і ўсіх гасцей свята песняй “Лянок”.

На сцэну падымаецца намеснік Міністра сельскай гаспадаркі і харчавання Рэспублікі Беларусь ІГАР ВЯЧАСЛАВАВІЧ БРЫЛО.

Ганаровай граматай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь узнагароджаны:

ВІКТАР ІВАНАВІЧ АЛЁКСА - галоўны заатэхнік прадпрыемтва "Гудагай" Астравецкага раёна;

ВОЛЬГА ІВАНАЎНА ЛУК'ЯНЕНКА - дырэктар прадпрыемтва «АграСолы» Смаргонскага раёна;

ТАДЭВУШ ЯНАВІЧ МУШЫНСКІ - дырэктар прадпрыемства «Гіркі» Воранаўскага раёна;

 ТУЛЯ АЛЯКСАНДР ВІКТАРАВІЧ - дырэктар адкрытага акцыянернага таварыства «Дэмбрава» Шчучынскага раёна.

Для віншавання і ўручэння ўзнагарод на сцэну запрошаны Міністр сельскай гаспадаркі і харчавання Рэспублікі Беларусь ЛЕАНІД КАНСТАНЦІНАВІЧ ЗАЯЦ.

Ганаровай граматай  Міністэрства сельскай гаспадаркі і харчавання Рэспублікі Беларусь узнагароджваюцца:

 РАМАН БАЛЯСЛАВАВІЧ АНТОНЧЫК - вадзіцель аўтамабіля адкрытага акцыянернага таварыства «Хацькоўцы» Ваўкавыскага раёна;

ДЗМІТРЫЙ АНАТОЛЬЕВІЧ БАБАВІК - трактарыст-машыніст прадпрыемства  «Ханчыцы-Нёман» Свіслацкага раёна;

БРАНІСЛАЎ БРАНІСЛАВАВІЧ ВІТУК - ветэрынарны ўрач малочнатаварнага комплексу прадпрыемства «Пескаўцы» Лідскага раёна;

АЛЯКСАНДР МІХАЙЛАВІЧ ІВАНОЎСКІ - трактарыст-машыніст прадпрыемства “Масаляны” Бераставіцкага раёна;

АНДРЭЙ СЯРГЕЕВІЧ КАНДАКАЎ - вядучы аграном-садавод СВК "Прагрэс-Верцялішкі" Гродзенскага раёна;

ВІКТАР ГЕНРЫХАВІЧ ПАЎЛЮКЕВІЧ - дырэктар адкрытага акцыянернага таварыства «АграГЖС» Шчучынскага раёна;

АНДРЭЙ УЛАДЗІМІРАВІЧ САДОЎСКІ - дырэктар адкрытага акцыянернага таварыства «Прынёманскі» Навагрудскага раёна;

АНДРЭЙ АНТОНАВІЧ САНЬКО -  дырэктар закрытага акцыянернага таварства «Гудзевічы» Мастоўскага раёна;

АЛЯКСАНДР АЛЯКСАНДРАВІЧ САЛАВЕЙ -  трактарыст-машыніст прадпрыемства «Племзавод Карэлічы» Карэліцкага раёна;

ПАВЕЛ СЯРГЕЕВІЧ СУХЕЦКІ - механізатар прадпрыемства “Войневічы” Дзятлаўскага раёна;

МІКАЛАЙ АНАТОЛЬЕВІЧ ФРАЛОЎ - трактарыст-машыніст прадпрыемства «Трабы» Іўеўскага раёна.

Падзякай Міністра сельскай гаспадаркі і харчавання Рэспублікі Беларусь  узнагароджаны:

ВІТАЛЬ ВАСІЛЬЕВІЧ БОГДАН - трактарыст-машыніст прадпрыемства «Імя Дзяржынскага» Слонімскага раёна;

ВАЦЛАЎ ВАЦЛАВАВІЧ БАРЫСЕВІЧ - галоўны аграном прадпрыемства «Місевічы» Воранаўскага раёна;

ЮРЫЙ ІОСІФАВІЧ ГОСПАДАРЕЦ - вядучы ветэрынарны ўрач прадпрыемства “Пагранічны-Агра” Бераставіцкага раёна;

УЛАДЗІМІР ІОСІФАВІЧ ГРЫШЭЛЬ - вадзіцель прадпрыемства «Крейванцы» Ашмянскага раёна;

ГАЛІНА АНАТОЛЬЕЎНА ГУЛІНСКАЯ - гароднінавод раённага ўнітарнага аграрнага прадпрыемства “Гродзенская агароднінная фабрыка” Гродзенскага раёна;

ДЗМІТРЫЙ АЛЯКСАНДРАВІЧ ДЗЯШКО - старшыня СВК "Сынкавічы" Зэльвенскага раёна;

ЮРЫЙ ГЕОРГІЕВІЧ КУЦКО - старшыня СВК "Нягневічы» Навагрудскага раёна;

СТАНІСЛАЎ ЗЯНОНАВІЧ ЛЕБЕЙКА - трактарыст-машыніст філіяла «Азот Агра» прадпрыемства «Новы Двор-Агра» Іўеўскага раёна;

ЮРЫЙ АЛЯКСАНДРАВІЧ СЯМЕНЧЫКАЎ - галоўны інжынер філіяла «Жодзішкі» Смаргонскага камбіната хлебапрадуктаў;

СТАНІСЛАЎ ВАЦЛАВАВІЧ РОСЕНІК - трактарыст-машыніст філіяла «Сельскагаспадарчая вытворчае ўпраўленне «Пратасаўшчына» прадпрыемства «Гроднааблгаз» Шчучынскага раёна;

ВІКЕНЦІЙ ВАСІЛЬЕВІЧ ЧАРНЫШ - дырэктар Ваўкавыскага раённага ўнітарнага прадпрыемства «Селекцыйна-племянны цэнтр жывёлагадоўлі».

 На сцэну запрашаецца Міністр прыродных рэсурсаў і аховы асяроддзя Рэспублікі Беларусь АНДРЭЙ ПАЎЛАВІЧ ХУДЫК.

Пераможцамі рэспубліканскага агляду-конкурсу «Землекарыстанне высокай культуры земляробства, добраўпарадкаванне машынных двароў, жывёлагадоўчых фермаў і комплексаў» сярод сельскагаспадарчых прадпрыемстваў сталі:

Прадпрыемства“Варанецкі” Бераставіцкага раёна, дырэктар ІОСІФ ІОСІФАВІЧ КОЛАС;

Прадпрыемства «Гальшаны» Ашмянскага раёна, дырэктар МІКАЛАЙ МІКАЛАЕВІЧ ПРАЎКО;

Адкрытае акцыянернае таварыства“Граніт-Агра” Дзятлаўскага раёна, дырэктар СТАНІСЛАЎ СТАНІСЛАВАВІЧ МАЗУР.

Пераможцай сярод сялянскіх (фермерскіх) гаспадарак стала сялянская (фермерская) гаспадарка Лях В.І. Свіслацкага раёна, кіраўнік АНАТОЛЬ МІХАЙЛАВІЧ ЛЯХ;

Сярод лесагаспадарчых прадпрыемстваў узнагароду атрымлівае

дзяржаўная лесагаспадарчая ўстанова «Іўеўскі лясгас» Іўеўскага раёна, дырэктар МІХАІЛ МІХАЙЛАВІЧ ІГНАЦІК.

Сярод раёнаў:

АСТРАВЕЦКІ раён, старшыня Астравецкага райвыканкама ІГАР ЯРАСЛАВАВІЧ ШАЛУДЗІН;

Сярод сельскіх выканкамаў:

ГАЛЫНКАЎСКІ сельскі выканаўчы камітэт Зэльвенскага раёна, старшыня РУСЛАН УЛАДЗІМІРАВІЧ АРХІПЧЫК .

І яшчэ - два эектрамабілі, адзін для Іўеўскай ЦРБ, другі для ТЦСАН атрымлівае старшыня Іўеўскага райвыканкама АЛЯКСАНДР ІВАНАВІЧ БУЛАК.

Іўе добра падрыхтавалася да Дажынак: куды не пойдзеш – усюды падвор’я шчодрыя, з каўбаскамі, кваском… Як у народзе кажуць: пільнуй гаспадаркі – будуць у гаршку скваркі.

Усюды чуюцца жарты, музыка і шчаслівыя твары дораць адзін аднаму ўсмешкі.

Атмасферу свята падрымала выступленне нашых сяброў з Мінску – вакальнага ансамбля “Белы птах”.  “Ой, там, каля млына” - цудоўная песня кранула ўсіх гасцей свята.

 Для віншавання і ўручэння ўзнагарод на сцэну запрашаецца старшыня Гродзенскага абласнога Савета дэпутатаў ІГАР ГЕОРГІЕВІЧ ЖУК.

Ганаровай граматай Гродзенскага абласнога Савета дэпутатаў узнагароджаны:

НІНА АЛЯКСАНДРАЎНА БУКАС - галоўны бухгалтар  прадпрыемства “Пархімаўцы” Бераставіцкага раёна;

ЯНІНА ВАЦЛАВАЎНА ДЗЕЙКА - загадчык фермы філіяла «Паўлава-Агра" Слонімскага мясакамбіната;СЯРГЕЙ ПЯТРОВІЧ КАЛЕЙНІК - брыгадзір вытворчай брыгады ў жывёлагадоўлі СВК “Сынкавічы” Зэльвенскага раёна;

ТАМАРА МІХАЙЛАЎНА КАЛОША - аператар машыннага даення філіяла “Дубна” адкрытага акцыянернага таварыства “Агракамбінат  “Скідзельскі”;

ГАННА ЛЕАНІДАЎНА КОЎЗА - жывёлавод па догляду за цялятамі прадпрыемства "Эксперыментальная база “Пагародна” Воранаўскага раёна;

ГЕНАДЗЬ СЦЯПАНАВІЧ КАЛАСОЎСКІ - кіраўнік аддзялення СВК «Жухавічы» Карэліцкага раёна;

ВІКЕНЦІЙ АЛЯКСАНДРАВІЧ КРУПІЦА - загадчык майстэрнямі прадпрыемства "Слава працы" Дзятлаўскага раёна;

ІВАН ІВАНАВІЧ КРУПОВІЧ - трактарыст-машыніст прадпрыемства «Едкі-Агра» Лідскага раёна;

АНАТОЛЬ ПЯТРОВІЧ  ЛАГОДЗІЧ -  начальнік вытворчага аддзела прадпрыемствапа племянной справе "Гродзенскае племпрадпрыемства";

АЛЯКСАНДР ВІКТАРАВІЧ МЕЛЕЦКІ - трактарыст-машыніст адкрытага акцыянернага таварыства «Сянькоўшчына» Слонімскага раёна;

ЛЕАНІД СТАНІСЛАВАВІЧ МІКЛІС -  памочнік брыгадзіра вытворчай брыгады ў раслінаводстве прадпрыемства "Гудагай" Астравецкага раёна;

СТАНІСЛАЎ БРАНІСЛАВАВІЧ АЛЬХОВІК -  брыгадзір вытворчай брыгады ў раслінаводстве прадпрыемства «Племзавод «Рось» Ваўкавыскага раёна;

ВОЙЦЕХ СТАНІСЛАВАВІЧ РЫНКЕВІЧ -  трактарыст-машыніст прадпрыемства“Баўма” Іўеўскага раёна;

СВЯТЛАНА СЯМЁНАЎНА СЕВАСЦЯНОВІЧ -  аператар комплексу па адкорме буйной рагатай жывёлы адкрытага акцыянернага таварыства «Шчорсы» Навагрудскага раёна;

ІВАН ІВАНАВІЧ ШАБОЛІК - трактарыст-машыніст адкрытага акцыянернага таварыства «Ханявічы» Свіслацкага раёна;

ТАМАРА АЛЯКСАНДРАЎНА ШАБУНЬКО - загадчык бульбасховішчаў вытворчага аддзела Рэспубліканскага ўнітарнага навуковага прадпрыемства "Гродзенскі занальны інстытут раслінаводства Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі»;

МАРЫЯ ІОСІФАЎНА ШЫДЛОЎСКАЯ - загадчык участка адкорму свінагадоўчага комплексу прадпрыемства «Гальшаны» Ашмянскага раёна.

Падзячным лістом Гродзенскага абласнога Савета рэспубліканскага грамадскага аб'яднання «Белая Русь»за актыўную грамадскую дзейнасць, асабісты ўклад у развіццё сельскагаспадарчай вытворчасці ўзнагароджваюцца:

ІРЫНА АЛЯКСАНДРАЎНА АВІЖА – намеснік кіраўніка па ідэалагічнай рабоце прадпрыемства «Суботнікі» Іўеўскага раёна;

ІНЭСА МІХАЙЛАЎНА КУЛЕША – намеснік дырэктара па ідэалагічнай рабоце філіяла «Азот Агра» прадпрыемства «Новы Двор-Агра» Іўеўскага раёна.

Гульнёвую замалёўку “Мышыны перапалох” паказалі таленавітыя, шчырыя ўдзельнікі Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь узорнага ансамбля танца “ЛЯЛЕЧКІ” з Абухава Гродзенскага раёна. Мастацкі кіраўнік – заслужаны дзеяч культуры Рэспублікі Беларусь Надзея Урукіна.

Са святам павіншаваў старшыня камітэта па сельскай гаспадарцы і харчаванню Гродзенскага абласнога выканаўчага камітэта ВАЛЕРЫЙ УЛАДЗІМІРАВІЧ ХЕЛСКІ.

Для атрымання ўзнагарод на сцэну запрашаюцца:

За дасягненне высокіх паказчыкаў на ўборцы ўраджаю збожжавых і зернебабовых раслін у 2018 годзе сярод сельскагаспадарчых арганізацый

І месца атрымлівае вытворчы кааператыў імя В.І.Крамко Гродзенскага раёна, старшыня СЯРГЕЙ ВІТАЛЬЕВІЧ КРАМКО;

ІІ месца – СВК імя І.П.Сянько Гродзенскага раёна, старшыня ВАЛЕРЫЙ ВІКТАРАВІЧ ШУМЕЛЬ;

ІІІ месца - СВК "Свіслач" Гродзенскага раёна, старшыня ВАСІЛЬ МІКАЛАЕВІЧ ГУСТЫР .

Пераможцы абласнога спаборніцтва за дасягненне высокіх паказчыкаў на загатоўцы травяных кармоў  сярод сельскагаспадарчых арганізацый:

І месца – адкрытае акцыянернае таварыства «Дэмбрава» Шчучынскага раёна, дырэктар - АЛЯКСАНДР ВІКТАРАВІЧ ТУЛЯ;

ІІ месца - прадпрыемства «Больцішкі» Воранаўскага раёна, дырэктар - АНДЖЭЙ ФЕЛІКСАВІЧ ВІЛЬКЕВІЧ;

III месца - прадпрыемства «АграСолы» Смаргонскага раёна, дырэктар – ВОЛЬГА ІВАНАЎНА ЛУК’ЯНЕНКА.

Пераможцамі абласнога спаборніцтва за дасягненне высокіх паказчыкаў у развіцці галіны жывёлагадоўлі сярод сельскагаспадарчых арганізацый, якія спецыялізуюцца на вытворчасці жывёлагадоўчай прадукцыі:

I месца – прадпрыемства «Больцішкі» Воранаўскага раёна, дырэктар -  АНДЖЭЙ ФЕЛІКСАВІЧ ВІЛЬКЕВІЧ;

II месца - СВК «Сынкавічы» Зэльвенскага раёна, старшыня ДЗМІТРЫЙ АЛЯКСАНДРАВІЧ ДЗЯШКО;

III месца - СВК імя Дзеньшчыкова Гродзенскага раёна, старшыня - ВАСІЛЬ АФАНАСЬЕВІЧ СВІРЫД.

Сярод сельскагаспадарчых арганізацый, якія маюць свінагадоўчую галіну:

I месца атрымлівае СВК імя І.П.Сянько Гродзенскага раёна, старшыня - ВАЛЕРЫЙ ВІКТАРАВІЧ ШУМЕЛЬ;

II месца – закрытае акцыянернае таварыства “Гудзевічы” Мастоўскага раёна, дырэктар –АНДРЭЙ АНТОНАВІЧ САНЬКО;

III месца - прадпрыемства «Лукі-Агра» Карэліцкага раёна, дырэктар - МІКАЛАЙ АЛЯКСАНДРАВІЧ ГАВІНА .

Пераможцай абласнога спаборніцтва за дасягненне высокіх паказчыкаў па ўборцы ўраджаю збожжавых і зернебабовых раслін  сярод старшых камбайнёраў стаў:

АЛЯКСАНДР ФЕРДЫНАНДАВІЧ ЯРОЎСКІ - старшы камбайнёр філіяла «Жодзішкі» Смаргонскага камбіната хлебапрадуктаў;

 За дасягненне высокіх паказчыкаў па ўборцы ўраджаю збожжавых і зернебабовых раслін  сярод камбайнёраў узнагароджаны:

ВІКТАР МІХАЙЛАВІЧ КАРАЛЁЎ - камбайнёр філіяла “Жодзішкі” Смаргонскага камбіната хлебапрадуктаў.

Пераможцай сярод старшых камбайнёраў маладзёжных экіпажаў сельскагаспадарчых арганізацый  стаў:

ВІТАЛЬ  ВАЦЛАВАВІЧ ЯНУШКЕВІЧ - старшы камбайнёр філіяла “Шылавічы” адкрытага акцыянернага таварыства “Агракамбінат “Скідзельскі” Ваўкавыскага раёна.

За дасягненне высокіх паказчыкаў на ўборцы ўраджаю збожжавых і зернебабовых раслін сярод вадзіцеляў транспартных сродкаў па адвозцы збожжа ўзнагароджаны:

ЯН ІОСІФАВІЧ КАСПШАК - вадзіцель прадпрыемства “Варанецкі” Бераставіцкага раёна.

 Сярод маладых вадзіцеляў транспартных сродкаў на адвозцы збожжа ўзнагароджаны:

АЛЯКСЕЙ АЛЯКСАНДРАВІЧ БЕРГЕЛЬ - вадзіцель закрытага акцыянернага таварыства «Гудзевічы» Мастоўскага раёна.

За дасягненне высокіх паказчыкаў па ўборцы збожжавых і зернебабовых культур звення (брыгады) аператараў зернесушчыльных установак узнагароджаны:

КАЗАКЕВІЧ АЛЯКСАНДР ДЗМІТРЫЕВІЧ - аператар зернесушыльнай ўстаноўкі адкрытага акцыянернага таварыства «Прынёманскі» Навагрудскага раёна.

Пераможцы абласнога спаборніцтва за дасягненне высокіх паказчыкаў у развіцці галіны жывёлагадоўлі:

Сярод раённых племянных станцый

I месца атрымаў“Цэнтр селекцыі і генетыкі па Гродзенскім раёне” Гродзенскага племпрадпрыемства, дырэктар  - КАЦЯРЫНА АЛЯКСАНДРАЎНА МІХАЛІНА;

Сярод раённых ветэрынарных станцый пераможцай стала  Гродзенская раённая ветэрынарная станцыя, начальнік  - СЯРГЕЙ ГЕНАДЗЬЕВІЧ КРАЎЦЭВІЧ;

Сярод малочнатаварных ферм з колькасцю кароў не менш за 400 галоў I месца атрымаўмалочна-таварны комплекс «Бортнікі» прадпрыемства «Ханчыцы-Нёман» Свіслацкага раёна, брыгадзір - ВАЛЯНЦІНА СЯРГЕЕЎНА ЖАБІНСКАЯ;

Сярод свінагадоўчых комплексаў і ферм з пагалоўем свіней не менш за 4 тысячы галоў пераможцам з’яўляеццасвінакомплекс «Лукі» прадпрыемства «Лукі-Агра» Карэліцкага раёна, начальнік - АЛЯКСАНДР МІКАЛАЕВІЧ САК;

Сярод жывёлагадоўчых комплексаў і ферм па вытворчасці ялавічыны з пагалоўем не менш за 2 тысячы галоў I месца атрымліваекомплекс Ярнева СВК «Сынкавічы» Зэльвенскага раёна, брыгадзір - ТАЦЦЯНА ВАСІЛЬЕЎНА КАЧАН;

Сярод птушкафабрык яечнага напрамку - Шчучынская птушкафабрыка, дырэктар  - СЯРГЕЙ ІВАНАВІЧ ДОЎГУН;

Пераможцай сярод птушкафабрык мяснога напрамку з’яўляецца філіял «Скідзельская птушкафабрыка» Агракамбіната “Скідзельскі” Гродзенскага раёна, дырэктар - ЮРЫЙ АЛЯКСАНДРАВІЧ СЯЎКО.

 Да віншавання далучаецца абаяльная і таленавітая артыстка - салістка Гродзенскай абласной філармоніі Аліна Чыжык. «Счастье внутри» - так называлася яе песня.

На сцэну запрашаецца першы намеснік старшыні камітэта па сельскай гаспадарцы і харчаванню Гродзенскага абласнога выканаўчага камітэта ДЗМІТРЫЙ РАФАЭЛЬЕВІЧ КАРГУНОЎ.

Пераможцам абласнога спаборніцтва за дасягненне высокіх паказчыкаў у 2018 годзе сярод галоўных аграномаў у намінацыі намалот 9 тысяч тон і вышэй збожжа стаў:

АНДРЭЙ ПЯТРОВІЧ ДАМУЦЬ - галоўны аграном адкрытага акцыянернага таварыства «Прынёманскі» Навагрудскага раёна;

 у намінацыі намалот да 9 тысяч тон збожжа: СЯРГЕЙ МІХАЙЛАВІЧ САЎЧЫК - галоўны аграном СВК “Свіслач” Гродзенскага раёна;

сярод галоўных інжынераў  - АЛЕГ КАНСТАНЦІНАВІЧ АНІКЕЙ - галоўны інжынер СПК “Маяк-Заполле” Карэліцкага раёна;

сярод галоўных заатэхнікаў І месца - ЛЕАНІД ВАЛЯНЦІНАВІЧ ВАЛАДЗЬКО -  галоўны заатэхнік прадпрыемства «Крэва» Смаргонскага раёна.

сярод галоўных ветэрынарных урачоў пераможцам стаў УЛАДЗІМІР УЛАДЗІМІРАВІЧ ДАНІЛЬЧЫК - галоўны ветэрынарны ўрач адкрытага акцыянернага таварыства «Акр-Агра» Свіслацкага раёна;

сярод заатэхнікаў-селекцыянераў перамагла НІНА АЛЯКСАНДРАЎНА ДРАГУН -заатэхнік-селекцыянер філіяла «Дубна» Агракамбіната “Скідзельскі” Мастоўскага раёна;

сярод тэхнікаў па штучнаму асемяненню жывёлы

I месца – ДЗМІТРЫЙ МАР'ЯНАВІЧ РОГАЧ - тэхнік па штучнаму асемяненню жывёлы Смаргонскай райплемстанцыі.

Пераможцай абласнога спаборніцтва за дасягненне высокіх паказчыкаў сярод аператараў машыннага даення (малакаправод) з’яўляецца СВЯТЛАНА АНДРЭЕЎНА КАХАНЮК - аператар малочна-таварнай фермы“Рагачы” СВК імя Дзеньшчыкова Гродзенскага раёна;

сярод звенняў аператараў машыннага даення (даільная зала) І месца атрымліваезвяно аператараў МТК “Бортнікі” прадпрыемства «Ханчыцы-Нёман»  Свіслацкага раёна:

НІНА МІКАЛАЕЎНА СМАКТУНОВІЧ, ВАЛЯНЦІНА УЛАДЗІМІРАЎНА ГУРГУН.

сярод аператараў па дарошчванню (адкорму) маладняка буйной рагатай жывёлы І месца - ІРЫНА ВОЙЦЕХАЎНА ЯВЕЙШЫС - аператар комплексу «Гудзенішкі» прадпрыемства «Гіркі» Воранаўскага раёна;

сярод аператараў па абслугоўванні свінаматак з парасятамі пераможцай стала ІРЫНА ВІКТАРАЎНА ЁЧ - аператар свінакомплексу «Андрэеўцы»Смаргонскага камбіната хлебапрадуктаў;

сярод аператараў па адкорму свіней

I месца - ТАЦЦЯНА ІВАНАЎНА СЯНКЕВІЧ - аператар свінакомплексу «Андрэеўцы» Смаргонскага камбіната хлебапрадуктаў»;

сярод аператараў па вырошчванні парасят

I месца - ЯЎГЕНІЯ АЛЯКСЕЕЎНА СТАСЮКЕВІЧ - аператар свінакомплексу «Ханевічы» адкрытага акцыянернага таварыства «Ханевічы» Свіслацкага раёна;

сярод аператараў птушкагадоўлі па вырошчванні бройлераў пераможцай стала ТАЦЦЯНА МІХАЙЛАЎНА АЛІСАВА - аператар філіяла «Скідзельская птушкафабрыка» Агракамбіната“Скідзельскі” Гродзенскага раёна;

сярод аператараў птушкагадоўлі па абслугоўванні курэй-нясушак

I месца - ЛЮДМІЛА ТАДЭВУШАЎНА КУНЕЦ - аператар Бераставіцкай птушкафабрыкі.

На сцэну запрашаецца Першы сакратар Гродзенскага абласнога камітэта  Беларускага рэспубліканскага саюза моладзі ПАВЕЛ РЫШАРДАВІЧ МІХАЛЮК.

Каштоўнымі падарункамі ад Гродзенскага абласнога камітэта Беларускага рэспубліканскага саюза моладзі ўзнагароджваюцца пераможцы спаборніцтва за дасягненне высокіх паказчыкаў на ўборцы ўраджаю збожжавых і зернебабовых культур у 2018 годзе:

сярод старшых камбайнераў і камбайнераў маладзёжных экіпажаў сельскагаспадарчых і іншых арганізацый (іх філіялаў) Гродзенскай вобласці:

АЛЯКСАНДР ВАЛЕР’ЕВІЧ КАРАСІК - трактарыст-машыніст вытворчага кааператыва імя Крамко Гродзенскага раёна;

сярод маладых вадзіцеляў транспартных сродкаў, якія ажыццяўляюць перавозку збожжа ад камбайнаў, ва ўзросце да 31 года пераможцам становіцца:

ЯЎГЕН ЮР’ЕВІЧ КАЛІНІН, вадзіцель СВК “Прагрэс-Верцялішкі”Гродзенскага раёна.

На сцэну запрашаецца старшыня Гродзенскага абласнога камітэта прыродных рэсурсаў і аховы навакольнага асяроддзя ВАСІЛЬ МІКАЛАЕВІЧ ШЛЫК .

Пераможцамі ў абласным аглядзе-конкурсе «Навядзенне парадку на зямлі і добраўпарадкаванне населеных пунктаў на тэрыторыі Гродзенскай вобласці» ў 2018 годзе становяцца:

I месца: Мастоўскі раён, старшыня Мастоўскага райвыканкама ЮРЫЙ МІКАЛАЕВІЧ ВАЛЕВАТЫ;

II месца: Шчучынскі раён, старшыня Шчучынскага райвыканкама СЯРГЕЙ ВАСІЛЬЕВІЧ ЛОЖАЧНІК;

III месца: Ваўкавыскі раён, старшыня Ваўкавыскага райвыканкама МІХАІЛ МІХАЙЛАВІЧ СІЦЬКО.

На святочную сцэну запрашаецца дырэктар філіяла “Амкадор-Гродна” АНАТОЛЬ УЛАДЗІМІРАВІЧ ПАДГОРНЫ.

За заслугі ў галіне сельскай гаспадаркі і шматгадовую добрасумленную працу на тэхніцы холдынгу «Амкадор» узнагароджваюцца:

АНАТОЛЬ АНАТОЛЬЕВІЧ МУЛІНСКІ - трактарыст-машыніст прадпрыемства «Беліца-Агра» Лідскага раёна;

ЯЎГЕН ЯЎГЕНАВІЧ НІЯЗАЎ - трактарыст-машыніст прадпрыемства «Суботнікі» Іўеўскага раёна;

АЛЯКСАНДР МІКАЛАЕВІЧ МОГІЛА - трактарыст-машыніст адкрытага акцыянернага таварыства «Ханявічы» Свіслацкага раёна.

Ад усёй душы гучыць ў час музычнай паўзы жартоўная “Кадрыля” Заслужанага калектыва Рэспублікі Беларусь Дзяржаўнага акадэмічнага ансамбля танца Беларусі, мастацкі кіраўнік – народны артыст Беларусі Валянцін Уладіміравіч Дудкевіч.

Для віншавання на сцэну запрашаецца старшыня Рэспубліканскага камітэта прафсаюзаў работнікаў аграпрамысловага комплексу МІКАЛАЙ АКСЁНАВІЧ ЛАБУШАЎ.

 За шматгадовую добрасумленную працу і ў сувязі са святкаваннем Дня працаўнікоў  сельскай  гаспадаркі  і  перапрацоўчай  прамысловасці нагрудным знакам Рэспубліканскага камітэта Беларускага прафсаюза работнікаў аграпрымасловага комплексу “За заслугі” ўзнагароджваюцца:

ВІКТАР МІХАЙЛАВІЧ МЕТЛЮК - старшыня Мастоўскага райкама прафсаюза работнікаў аграпрамысловага комплексу;

ГЕНРЫХ ФЕЛІКСАВІЧ ШАНДРОХА - старшыня Шчучынскага райкама прафсаюза работнікаў аграпрамысловага комплексу;

ГАННА ВАСІЛЬЕЎНА ЗУБРЫЦКАЯ - галоўны бухгалтар Ваўкавыскага райкама прафсаюза работнікаў аграпрамысловага комплексу;

АНДРЭЙ АДАСЬЕВІЧ ХВАЙНІЦКІ, старшыня прафсаюзнага камітэта адкрытага акцыянернага таварыства“Шчучынскі масласырзавод”.

Ганаровай граматай Рэспублканскага камітэта Белаурскага прафсаюза работнікаў аграпрамысловага комплексу ўзнагароджаны:

АЛЕГ ОСІПОВІЧ АНТУШЭВІЧ - дырэктар прадпрыемства “Масаляны” Бераставіцкага раёна;

УЛАДЗІМІР МІХАЙЛАВІЧ КУЛЕШ - дырэктар адкрытага акцыянернага таварыства «ЛідаТэхмаш» Іўеўскага раёна;

УЛАДЗІМІР МІКАЛАЕВІЧ ЛАПАНОС - токар СВК імя І.П.Сянько Гродзенскага раёна;

МІХАІЛ МІКАЛАЕВІЧ ХАРАВЕЦ - галоўны інжынэр адкрытага акцыянернага таварыства «ПровітБел» Навагрудскага раёна.

Падзяку Рэспубліканскага камітэта прафсаюза работнікаў аграпрамысловага комплексу атрымалі:

МІКАЛАЙ АЛЯКСАНДРАВІЧ ГАВІНА - дырэктар прадпрыемства «Лукі-Агра» Карэліцкага раёна;

АЛЯКСАНДР ФЁДАРАВІЧ МАЛЕЦ - старшыня прафкама ўпраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Лідскага райвыканкама.

Старшыня Гродзенскага абласнога аб’яднання прафсаюзаў РАМУАЛЬД ФРАНЦАВІЧ ЮРОЎСКІ у сувязі з прафесійным святам уручыў лепшым работнікам сельска-гаспадарчай і пераапрацоўваючай прамысловасці Ганаровыя граматы Гродзенскага аб’яднання прафсаюзаў. Іх атрымалі:

АЛЯКСАНДР ЧАСЛАВАВІЧ ЯЛОЎСКІ - старшыня першаснай прафсаюзнай арганізацыі адкрытага акцыянернага таварыства «Іўеўская сельгастэхніка»;

ГЕНАДЗЬ МІКАЛАЕВІЧ ШЭЙБАК - старшыня першаснай прафсаюзнай арганізацыі адкрытага акцыянернага таварыства“Кіруючая кампанія холдынгу “ГродноАблсельгастэхніка”;

НАТАЛЛЯ ЗЕНОНАЎНА ЧУРАК - казначэй першаснай прафсаюзнай арганізацыі адкрытага акцыянернага таварыства“Гродзенская тытунёвая фабрыка “Нёман”;

ЛЕНА ФЕЛІКСАЎНА ШЧУКА - старшыня першаснай прафсаюзнай арганізацыі філіяла «АгроНеман» адкрытага акцыянернага таварыства «Лідахлебапрадукт»;

НАТАЛЛЯ ГЕНРЫХАЎНА ІЗАБЕЛА - старшыня першаснай прафсаюзнай арганізацыі Гродзенскай абласной ветэрынарнай лабараторыі.

 Для віншавання і ўручэння ўзнагарод лепшым работнікам, якія дасягнулі высокіх паказчыкаў і прымаюць актыўны ўдзел у прафсаюзным жыцці, на сцэне старшыня Гродзенскага абласного камітэта работнікаў аграпрамысловага комплексу ІВАН СТАНІСЛАВАВІЧ АЛІЗАРОВІЧ.

 Ганаровай граматай абласнога камітэта прафсаюза работнікаў аграпрамысловага комплексу ўзнагароджаны:

МІКАЛАЙ ІВАНАВІЧ ПРЫМАЧЭНКА - дырэктар прадпрыемства “Пагранічны-Агра” Бераставіцкага раёна;

ВІТАЛЬ БРАНІСЛАВАВІЧ МАРШАЛАК - трактарыст-машыніст прадпрыемства  «Воўпа» Ваўкавыскага раёна;

 СТАНІСЛАЎ СТАНІСЛАВАВІЧ МІКЕЛЬ - галоўны інжынер прадпрыемства «Гіркі» Воранаўскага раёна;

 АЛЯКСАНДР ВІКТАРАВІЧ МАРОЗ - намеснік старшыні СВК “Путрышкі” Гродзенскага раёна;

РЫГОР УЛАДЗІМІРАВІЧ ПОЛЮН - трактарыст-машыніст прадпрыемства “Хвінявічы” Дзятлаўскага раёна;

 СЯРГЕЙ МІХАЙЛАВІЧ ЛАБАДА - трактарыст-машыніст прадпрыемства “Бародзічы” Зэльвенскага раёна;

ВІКТАР КАНСТАНЦІНАВІЧ САЎКО -  галоўны заатэхнік СВК «Свіцязянка-2003» Карэліцкага раёна;

БОГДАН ВАЦЛАВАВІЧ ГЕЙШТОЎТ - дырэктар адкрытага акцыянернага таварыства «Мінойтаўскі рамонтны завод» Лідскага раёна;

ВАЛЯНЦІНА ЗАХАРАЎНА ТАРОПАВА - брыгадзір свінагадоўчай таварнай фермы “Мяшэтнікі” адкрытага акцыянернага таваырства «Чарлёна» Мастоўскага раёна;

ЭДУАРД ІВАНАВІЧ САДОЎСКІ - дырэктар прадпрыемства «Гудагай» Астравецкага раёна;

МІКАЛАЙ МІКАЛАЕВІЧ ПРАЎКО - дырэктар прадпрыемства «Гальшаны» Ашмянскага раёна;

ВАСІЛЬ ВАСІЛЬЕВІЧ КУДЛАШ - першы намеснік старшыні-начальнік упраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Свіслацкага райвыканкама;

АНАТОЛЬ ВІКТАРАВІЧ ШАФАРЭНКА - дырэктар прадпрыемства «Саўбел 2016» Смаргонскага раёна;

АНДРЭЙ ІВАНАВІЧ ШЧАТКО - старшы навуковы супрацоўнік аддзела збожжавых і зернебабовых культур Рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства "Гродзенскі занальны інстытут раслінаводства НАН Беларусі»;

ГАЛІНА ІВАНАЎНА КАЛАЧОВА - галоўны бухгалтар філіяла “Лідскі хлебазавод” адкрытага акцыянернага таварыства“Гроднахлебпрам”;

МАРЫЯ ВІКТАРАЎНА ВЫСОЦКАЯ - загадчык сектара фінансавання камітэта па сельскай гаспадарцы і харчаванню Гродзенскага аблвыканкама;

 БУЛАЙ ВІТАЛЬ СТАНІСЛАВАВІЧ - вадзіцель адкрытага акцыянернага таварыства «Ваўкавыскі мясакамбінат»;

 СТАНІСЛАЎ ЮЛЬЯНАВІЧ ГУЗЕНЬ - дырэктар філіяла “Жалудоцкі агракомплекс” адкрытага акцыянернага таварыства“Агракамбінат “Скідзельскі”.

Пераможцы абласнога спаборніцтва за дасягненне высокіх паказчыкаў у развіцці галіны жывёлагадоўлі:

сярод аператараў машыннага даення кароў малочных комплексаў, якія працуюць у даільных залах:

I месца атрымліваюць звяно аператараў машыннага даення малочна-таварнага комплексу “Дзераўная” прадпрыемства “Дзераўноўскi” Слонімскага раёна.

На сцэну запрашаецца звеннявая - ЗАРЫНА МІКАЛАЕЎНА КЛІМУТКА.

сярод аператараў машыннага даення кароў малочных комплексаў, якія працуюць на даільных устаноўках «Малакаправод» пераможцай стала аператар машыннага даення малочнатаварнай фермы “Рагачы” СВК імя Дзеншчыкова Гродзенскага раёна - МАРЫЯ ЮЗЭФАЎНА ЯНУЛЕВІЧ;

пераможца абласнога спаборніцтва сярод аператараў па дагадоўванні маладняку ​​да 6 месяцаў:

аператар таварнай фермы “Бандары” СВК “Азёры” Гродзенскага района - СВЯТЛАНА АНАТОЛЬЕЎНА БЫКАЎСКАЯ.

на ўборцы збожжавых і зернебабовых культур па найвышэйшаму абсалютнаму паказчыку пераможцай стаў:

- старэйшы камбайнер СВК імя Дзеншчыкова Гродзенскага района- ВАСІЛЬ ПАЎЛАВІЧ ГУЗАРЭВІЧ.

Працавітыя, памяркоўныя, шчырыя – так кажуць пра беларусаў. Прыкладам самаадданасці  справе і актыўнага стаўлення да жыцця з’яўляецца залаты фонд нашай Гродзеншчыны - ветэраны працы, якія сёння запрошаны на свята.

На сцэну запрошаны старшыня Гродзенскага абласнога аграпрамысловага саюза ВІКТАР АНТОНАВІЧ ЗАМІРОЎСКІ. Ён уручыў каштоўныя падарункі ветэранам сельскагаспадарчай працы. Узнагароджаны:

ВІКТАР АЛЯКСАНДРАВІЧ БАЙРАК - былы кіраўнік філіяла Рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «Гроднаэнерга» аграфірмы «Стары Дворац», 2012-2017 гг;

УЛАДЗІМІР ПЯТРОВІЧ  ТАЎСТЫГА - былы галоўны дзяржаўны інжынер-інспектар Гостэхнадзора раёна - начальнік раённай інспекцыі Гостэхнадзора ўпраўлення сельскай гаспадаркі і харчавання Ваўкавыскага райвыканкама;

АНТОН МІХАЙЛАВІЧ ГАЛАЎНЯ -  былы старшыня калгаса імя Гагарына, старшыня раённага камітэта прафсаюзаў работнікаў АПК Воранаўскага раёна;

ГЕНРЫХ МЕЧЫСЛАВАВІЧ АЛЬШЭЎСКІ - былы старшыня СВК “Ніва-2003” Гродзенскага раёна, 1996-2016 гг.;

БАРЫС МІХАЙЛАВІЧ БАМКО - былы старшыня калгаса “Слава працы” Дзятлаўскага раёна, 1981-1986 гг.;

ВАЛЯНЦІНА УЛАДЗІМІРАЎНА ЛЯШКЕВІЧ - галоўны ветэрынарны ўрач СГФ "Дабрасялецкі» прадпрыемства «Гроднааблдарбуд» Зэльвенскага раёна;

МІКАЛАЙ АЛЯКСАНДРАВІЧ ДЛУЖНЕЎСКІ - былы старшыня калгасаў “Знамя камунізму” 1972-1978, “Маладая гвардыя” 1986-1995, “Ніва” 1995-2002 Іўеўскага раёна;

ТАМАРА АЛЯКСАНДРАЎНА ГУЦУЛЯК - былы галоўны аграном калгаса «Царука» Карэліцкага раёна;

АНАТОЛЬ ВАСІЛЬЕВІЧ ПАЛОНСКІ - намеснік дырэктара па вытворчасці прадпрыемства «Мажэйкава» Лідскага раёна;

МІКАЛАЙ МІКАЛАЕВІЧ РАХУНОК - былы намеснік дырэктара па раслінаводстве калгасу «Дубна» Мастоўскага раёна;

ІВАН МІХАЙЛАВІЧ ПЕРКО - былы начальнік Навагрудскага райсельгасхарчу, 1980-1997 гг.;

УЛАДЗІМІР МІКАЛАЕВІЧ КАРПОВІЧ - былы начальнік Астравецкай райветстанцыі - галоўны ветурач;

ЯНІНА ЧАСЛАВАЎНА ВАДЗЕЙКА - былы галоўны бухгалтар Ашмянскага райсельгасхарчу;

ЯЎГЕН ДЗЯНІСАВІЧ СКРЫПЕЙ - былы дырэктар прадпрыемства “Саўгас “Вердамічы” Свіслацкага раёна;

ЧЭСЛАЎ ФАМІЧ ШМІГІРА - былы старшыня калгаса імя Дзяржынскага Слонімскага раёна, 1980-2004 гг.;

АНАТОЛЬ СЦЯПАНАВІЧ ЖДАНЮК - былы старшыня калгаса імя Леніна Смаргонскага раёна;

ГЕЛЕНА ІОСІФАЎНА БУДРЭВІЧ - былы галоўны эканаміст адкрытага акцыянернага таварыства «Дэмбрава» Шчучынскага раёна;

ВАСІЛЬ ІГНАТАВІЧ СЦЯПУРА - былы першы намеснік старшыні Гродзенскага аблвыканкама;

 ФРАНЦ БРАНІСЛАВАВІЧ ЖЫЖНЕЎСКІ - былы начальнік упраўлення раслінаводства камітэта па сельскай гаспадарцы і харчаванню Гродзенскага аблвыканкама;

ВІКТАР ВАСІЛЬЕВІЧ КУДЗЕЛЯ - былы выканаўчы дырэктар Гродзенскага абласнога аграпрамысловага Саюза.

Прыемна, што поспехі пераможцаў жніва заўсёды асвятляюцца ў сродках масавай інфармацыі. Запрашаецца на сцэну галоўны рэдактар рэдакцыі газеты “Гродзенская праўда” ЛІЛІЯ ЧАСЛАВАЎНА НАВІЦКАЯ.

На сцэну запрашаюцца пераможцы абласнога конкурсу на лепшае асвятленне ў СМІ і на Інтэрнэт-расурсах тэматыкі ўборачнай кампаніі  “Жніво – 2018: і хлебам адзіным”.

І месца атрымала рэдакцыя газеты “Іўеўскі край”,  галоўны рэдактар ​​- ТЭРЭЗА ІОСІФАЎНА БАРТАШ;

ІІ месца - рэдакцыя рэгіянальнай газеты “Пэрспэктыва”, галоўны рэдактар ​​- ТАМАРА ЛЕАНІДАЎНА РУДАК;

ІІІ месца - рэдакцыя Шчучынскай раённай газеты “Дзянніца”, галоўны рэдактар ​​- КАСПЕРЧУК СЯРГЕЙ ГЕНАДЗЕВІЧ.

На іўеўскае свята кожны раён прывёз духмяны прыгожы дажыначны каравай і традыцыйны сноп.

Па выніках конкурсу лепшым дажыначным снапом абраны сноп Воранаўскага раёна.

Сярод дажыначных караваяў лепшым вызначаны каравай Гродзенскага раёна.

Прыз уручае старшыня  Іўеўскага раённага выканаўчага камітэта  Аляксандр Іванавіч Булак.

Хай хлеб, як сімвал шчасця і багацця,

Напоўніць нас святлом і дабрынёй.

Хай дабрабыт пануе ў кожнай хаце,

І будзе сонечным, святочным наш настрой.

Стала добрай традыцыяй абласны фестываль-кірмаш працаўнікоў вёскі “Дажынкі” праводзіць у розных раёнах вобласці.

 “Дажынкі – 2018” гасцінна сустракае сёлета Іўеўская зямля, а ў 2019 – працоўнікоў сельскай гаспадаркі, пераможцаў жніва і ганаровых гасцей запросяць да сябе гаспадары Смаргонскага раёна.

Для перадачы эстафеты на святочную сцэну запрашаеццастаршыня Смаргонскага раённага выканаўчага камітэта ГЕНАДЗЬ ВАСІЛЬЕВІЧ ХАРУЖЫК.

Дзве дзяўчыны ў беларускіх строях з вымпелам “Дажынак”, перадаюць яго стыршыні Іўеўскага райвыканкама. Гучыць урачыстая фанфара.

Вымпел перадаецца старшыні Смаргонскага райвыканкама. Гучаць прывітальныя словы старшынь райвыканкамаў.

АЛЯКСАНДР ІВАНАВІЧ БУЛАК шчыра падзякаваў старшыню родзенскага абласнога выканаўчага камітэта УЛАДЗІМІРА АСІЛЬЕВІЧА КРАЎЦОВА, кіраўніцтва вобласці за сродкі, ваыдзеленыя району для падрыхтоўкі да свята.

Такім чынам, сімвалічны вымпел “Дажынак” працягвае сваё падарожжа па вобласці.

На наша свята прыехалі сапраўдныя артысты, любімцы гледачоў, славутыя “Песняры”,Беларускі дзяржаўны ансамбль, дырэктар-мастацкі кіраўнік – Раман Козыраў.

 І сёння яны спяваюць для нас!

Танец “Лявоніха” выканаў  Заслужаны калектыў Рэспублікі Беларусь Дзяржаўны акадэмічны ансамбль танца Беларусі, мастацкі кіраўнік – народны артыст Беларусі Валянцін Уладіміравіч Дудкевіч.

З’явіліся на сцэне нястомныя, жартаўлівыя і вельмі пазітыўныя ўдзельнікі групы “Дразды” з Мінску!

Фінальным акордам прагучала песня “Мир вашему дому”. Яе выконвае вакальная група Гродзенскага дзяржаўнага каледжа мастацтваў, маст. кіраўнік – Зоя Паўлава.

На прыканцы песні  - пнеўмаэфект  “Залаты дождж”.

Вядучыя, Таццяна Сідоранка і Алег Касарэнкаў падзякавалі ўсіх за ўвагу і яшчэ раз гавораць: “Гонар і пашана людзям працы!”.

Са святам, сябры!

Шчасця, дабрабыту!

Дажынкі працягваюцца!

В. Поболь.

Фото М. Исаченко, С. Зенкевича.

Чытайце далей ... 

Лепшы каравай і лепшы сноп

Читать полностью: http://ivyenews.by/novosti/obshchestvo/item/4667-lepshy-karavaj-i-lepshy-snop.html

По улице Карла Маркса развернулись подворья всех районов области

Читать полностью: http://ivyenews.by/novosti/obshchestvo/item/4668-po-ulitse-karla-marksa-razvernulis-podvorya-vsekh-rajonov-oblasti.html

«Дажынкі» в Ивье: более 70 журналистов и масштабная фотовыставка

Читать полностью: http://ivyenews.by/novosti/obshchestvo/item/4681-dazhynki-v-ive-bolee-70-zhurnalistov-i-masshtabnaya-fotovystavka.html

 

Оставить комментарий

  • Популярное
  • Коммент.

Способы оплаты

Наши соцсети

PDF-рассылка

Уважаемые читатели газеты «Іўеўскі край»!

Вы можете подписаться на электронную версию нашей газеты, представленную в PDF-формате. Газета будет высылаться на указанный вами адрес электронной почты  по вторникам и пятницам накануне выхода в печать. Подписаться можно, начиная с любой даты. Будьте первыми в курсе свежих новостей Ивьевщины!

СТОИМОСТЬ ЭЛЕКТРОННОЙ ПОДПИСКИ:

– на месяц – 2 руб.;
– на три месяца – 6 руб.; 
– на шесть месяцев – 12 руб.

Подробнее

Наши контакты

р/с № BY47BAPB30152768600140000000

ОАО "Белагропромбанк", г.Минск.
 Код BAPBBY2X,

УНН 500051130.

E-mail: pressa.ik@gmail.com

Тел/факс: (01595) 2-23-92

Наш адрес:
231337, Гродненская обл., г. Ивье,
ул. 1 Мая, 18

Ссылки


Ивьевский районный исполнительный комитет

 

 

Please publish modules in offcanvas position.